Bykultur.dk
Afholdte arrangementer Nyheder

Forskningsudgravning på Bispetorvet – nu afsluttet

Moesgaard har med udgangen af marts 2025 netop afsluttet en forskningsudgravning på det centrale Bispetorv i Aarhus C, hvor byen har haft sit udspring i 800-tallet.

Foreningen for Bykultur var den 10. marts inviteret ned til en rundvisning i udgravningen, hvor bl.a. direktør for Moesgaard, Mads Kähler Holst, fortalte mere om byens tidlige historie. Invitationen kan ses nedenfor, og der var mange af foreningens medlemmer, som havde benyttet sig af muligheden for at kigge forbi i det gode vejr.

Der er under udgravningen blevet udtaget en række jordprøver, som nu skal analyseres, det vil forhåbentlig give en mere præcis forståelse af, hvornår vikingebyen er blevet anlagt, og hvordan den har udviklet sig.

Vi ser frem til at høre om konklusionerne, men vi må nødvendigvis afvente analyseresultaterne af en række jordprøver fra et laboratorium. Der går formentlig nogle uger, inden vi får svar.

Vi har fra Moesgaard Museum modtaget et par fotos fra vores besøg og Ole Sonne fra foreningen har også bidraget med nogle billeder. De ses her nedenfor:

Foto: Moesgaard Museum
Foto: Moesgaard Museum

Foto: Ole Sonne


Invitationen fra Moesgaard Museum:

Kære medlemmer i Foreningen for Bykultur,

Vi har fået følgende invitation fra Moesgaard Museum til at besøge udgravningen på Bispetorv, mandag den 10. marts kl. 15.

Vi er inviteret til en rundvisning i udgravningen ved vikingetidsekspert Mads Ravn og  direktør på Moesgaard Mads K. Holst.

Kom gerne forbi – og hør om de arkæologiske spor, der gemmer sig under torvet. Det har en varighed på ca. en time.

Moesgaard skriver i invitationen:

Til rette vedkommende i Foreningen for bykultur i Aarhus,

Vi skal hermed orientere om en kommende forskningsudgravning på Bispetorvet og invitere til en rundvisning i udgravningen den 10. marts klokken 15. Se venligst vedhæftede brev fra Mads K. Holst, Direktør på Moesgaard.

Vi håber at se dig/jer og står naturligvis til rådighed, hvis I har spørgsmål til udgravningen.

-Foreningen for Bykultur i Aarhus

Indlæg der måske kunne interessere dig

Fortidsminder fra Mindegade

admin

Fredninger på Aarhus Universitet i høring – Foreningen for Bykultur bakker op

admin

Nedrivning af to bevaringsværdige bygninger på vej ?

admin

Skriv en kommentar