Fejring med taler, sang, øl, vand og pølser – og godt humør!
En festlig dag på Elværket i Åbyhøj, hvor Årets Bernhardt blev overrakt, og hvor mange var mødt op for at hylde vinderen og den gode sag, bevaring og transformation af bygninger i Aarhus Kommune. Tillykke til Elværket Åbyhøj, og endvidere også til Stengården i Todbjerg og Njord på Sydhavnen for henholdsvis 2. og 3. pladsen.
Som medlem af foreningen for Bykultur kan du være med til at skabe politisk fokus på bevaring af byens historie og folkelig opbakning til at flere bygninger bevares og giver noget tilbage til byen.
I forbindelse med prisoverrækkelsen fejrer vi transformationen af Åbyhøj Elværk til et forsamlingshus – og ikke mindst fejrer vi alle de frivillige og ildsjæle, som varetager driften til glæde for lokalsamfundet og alle vi andre, som glæder os over den fine bygning. Det blev en rigtig god dag og nedenfor nogle billeder og lidt om talerne og selve arrangementet.
Der kan læses mere i artiklen på Stiften via dette link:
https://stiften.dk/artikel/h%C3%A6derspris-til-kulturhus-s%C3%A5-kom-bernhards-b%C3%A6nk-til-%C3%A5byh%C3%B8j
![](https://www.bykultur.dk/wp-content/uploads/2022/06/Aabyhoej-2-4-300x181.jpg)
![](https://www.bykultur.dk/wp-content/uploads/2022/06/Aabyhoej-3-1024x564-1-300x165.jpg)
![](https://www.bykultur.dk/wp-content/uploads/2022/06/Aabyhoej-17-279x300.jpg)
![](https://www.bykultur.dk/wp-content/uploads/2022/06/Aabyhoej-15-300x188.jpg)
![](https://www.bykultur.dk/wp-content/uploads/2022/06/Aabyhoej-5-249x300.jpg)
Anden præmien i Årets Bernhardt gik til Stengården i Todbjerg. Ejeren Peter Boller, som ses her til venstre, gjorde i sin tale opmærksom på, at det afgørende for bevaring af de gamle og historiske bygninger er, at de anvendtes og holdes i live. Tredje præmien gik til Njord Gin Destilleri på Sydhavnen, men de havde ikke mulighed for at deltage, da der samtidig var et arrangement på havnen.
Se omtalen af de tre finalister i Stiften eller i særskilte artikler på Foreningen for bykulturs hjemmeside eller Facebookside
God stemning og godt humør – og servering af “Stadion Platten” med øl og pølser- så kan det vist ikke blive bedre?
Tak for en dejlig eftermiddag til de mange frivillige fra Åbyhøj samt medlemmer fra Foreningen for Bykultur.
Kurt Dam Jensen fra Elværket Åbyhøjs bestyrelse afprøvede straks bænken og var tilfreds…
– Foreningen for Bykultur i Aarhus